Megjelent a kormány honlapján a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete.
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium kidolgozta a részletszabályokat. A jövőben a közösség (önkormányzat) határozhatja meg, hogy egy településre kik költözhetnek be, kik vehetnek ingatlant, milyen feltételekkel. A tervezet szerint gyakorlatilag mindenki „betelepülő”, aki más településre akar költözni, ingatlant szerezne vagy lakcímet létesítene.
A tulajdonjog teljes korlátozásának véli a Navracsics Tibor által jegyzett törvénytervezetet Faragó Ferenc befektetési szakember, a Hold Alapkezelő Zrt. blogjának szerzője. A Jönnek „megvédeni” az ingatlanodat című bejegyzésében arra figyelmeztet, hogy a törvény nyomán leverhetik a meglévő ingatlanok értékét az ország egyes pontjain.
Miről is van szó?
A tervezett jogszabály lehetőséget ad az önkormányzatoknak, hogy az ingatlan adásvételeket szabályozzák (ez egy lehetőség, nem szükséges/kötelező minden önkormányzatnak megalkotni)
Amit nem korlátozhatnak, hogy egy helybeli lakos, egy másik helybeli lakosnak adja el az ingatlanál.
Az önkormányzatok elővásárlási jogot is előírhatnak
Az önkormányzat a betelepülő ingatlanszerzését feltételhez, kötelezettség teljesítéséhez kötheti.
Előírhatja, hogy a betelepülő a betelepülés feltételeként valamely, a közösség önazonossága, szokásai, hagyományai szempontjából releváns feltételt, a közösség javát szolgáló kötelezettséget teljesítsen.
Az önkormányzat akár a lakóhely, akár a tartózkodási hely esetében is előírhatja, hogy a településen lakcím sem létesíthető, vagy csak valamely feltétellel. Az önkormányzat a jövőben meg is adóztathatja a betelepülőket. (A részletszabályokat a helyi adókról szóló törvényben rögzítik majd.)
A cél (elméletileg), hogy korlátozzák egyes települések további „túlnépesedését”
A mai értelmezés szerint a saját korlátozása alól az önkormányzat felmentést adhat.
Ez mit jelenthet?
Például nekem nem engedik megvenni az adott ingatlant, de bárki másnak igen.
Igen, ugyan arra gondolunk mi is!
Ez azt jelentheti, hogy … mondjuk ki: több korrupció, személyeskedés, bosszú, és személyes preferencia lehet kialakulóban ha így megy át a javaslat.
Mit eredményezhet mindez (amennyiben a jelenlegi értelmezés szerint, ebben a formában indul meg az önkormányzatok alkalmazása):
Kérdés van, nem kevés!
A jövő hét folyamán aztán kiderül hogy alakul a jogszabály életbelépése, esetleges módosítják.
És utána még jön majd az önkormányzatok hozzáállása a szabályok használatáról.
Ahogy van további információ frissítem a cikket.

Molnár András
Pénzügyi szakértő
Email: hello@okosdontes.hu
Telefon: 06-30-812-8267
Többet szeretnél tudni?
Keress minket elérhetőségeinken!
Vagy használd a lenti űrlapot, hogy egy okos döntést hozhass!
Keress meg minket, és megmutatjuk, hogy mindig van választásod!
Jelen weboldal tartalma, és a hozzá tartozó valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű, és nem minősül biztosítási termék, befektetési tanácsadás, vagy pénzügyi szolgáltatás ajánlattételnek! Ezen információkat és adatokat az Okos döntés üzemeltetői megfelelő gondosság mellett rendszeres időközönként felülvizsgálja, és frissíti. A köztes időben azonban az adatok, és információk elavulttá válhatnak, így azok idegenszerűségéért, teljességéért, esetleges pontatlanságáért felelősséget nem vállalunk. Kérjük, hogy mielőtt a honlapunkon olvasott információk alapján üzleti döntést hozna, feltétlenül lépjen kapcsolatba velünk. Az Okos döntés fenntartja magának a jogot, hogy a jelen honlapon található információkat bármikor előzetes értesítés nélkül módosítsa.
Az Okosdöntés partnere a Proactive Bussines Zrt., a Bankmonitor , és a HOLD AlapkezelőOkosdöntés.hu