A BUBOR-hoz hasonlóan a BIRS is egy olyan mozaikszó, amivel sokszor összefuthatsz, főleg hitelfelvétel esetén. A jelentése és a jelentősége azonban kevésbé ismert, ezért most összefoglaltuk, hogy mit jelent a BIRS, miért fontos a BIRS és mennyi most a BIRS értéke. Spoiler: nem az almáról, nem a lekvárról és nem is a pálinkáról lesz szó.
Mit jelent a BIRS?
A BUBOR-hoz hasonlóan a BIRS (Budapest Interest Rate Swap) is egy pénzügyi referenciamutató, melyet a Magyar Nemzeti Bank kezel. A mozaikszó magyar megfelelője a „Budapesti Kamatswap Ügyletek”, vagyis az a kamatláb, amely mellett a kereskedelmi bankok egymásnak hosszú távú (egy éven túli) hiteleket nyújtanak. A kamatjegyzés a bankközi piacon, átlagos piaci feltételek mellett, a kamatjegyző bankok által, egymás részére, az adott futamidőre jegyzett kamatswap ajánlati és kínálati kamatlábak számtani középértékének benyújtását jelenti, azzal, hogy az adott futamidőre vonatkozó éves fix kamat kerül jegyzésre a 6 hónapos BUBOR jegyzéssel szemben. A mindenkor aktuális hivatalos BIRS fixingeket megtalálod az MNB honlapján.
A BIRS jelentősége a gyakorlatban
Korábban már foglalkoztunk külön azzal, hogy mi köze a BIRS-nek a lakáshiteled költségeihez, így most csak felületesen érintenénk a témát. A bankok mindig valamilyen referenciakamathoz képest határozzák meg hiteleik kamatát, a hosszú kamatperiódusú kölcsönök esetén ez lesz a BIRS.
A BIRS + a kamatfelár + az egyéb díjak adják az adós összes költségét.
Ebből is látszik, hogy a bankok valójában a kamatfelárban tudnak egymással versenyezni, hiszen önköltségi ár alatt nem adhatnak hitelt, mert akkor veszteséget termelnének.
Ha szeretnénk megérteni mi is az a BIRS kamatláb, akkor talán akkor járunk a legközelebb az igazsághoz, ha úgy képzeljük el, mint egy hagyományos un. „nagyker” árat, ahol a nagykereskedők (jelen esetben a kereskedelmi bankok) egymásnak adott hitel árait tükrözi a BIRS kamatláb.
És ahogyan az a kereskedelmemben szokásos a kiskereskedelmi ár (azaz az az ár, ahol, mi fogyasztók kapjuk az adott árucikket) mindig a nagyker ár + kereskedelmi árrés alapján alakul ki.
Miért fontos a BUBOR és a BIRS?
Hiteleik kamatait a bankok mindig valamilyen referenciakamathoz képest határozzák meg, hiszen nem egyszerűen a hasukra csapnak és kalkulálnak valamit. Piaci hiteleknél a referencia többnyire a 3, 6 vagy 12 havi BUBOR, amire az adott bank által meghatározott kamatfelár és egyéb díjak rakódnak rá, így kapjuk meg a rövid kamatperiódusú kölcsönök teljes költségét. Ebből már jól látszik, hogy a bankok valójában a kamatfelárban tudnak egymással versenyezni, hiszen önköltségi ár alatt nem adhatnak hitelt, mert akkor veszteséget termelnének.
A kamatkockázatok csökkentése miatt az elmúlt időszakban egyre nő a hosszú kamatperiódusú hitelek aránya, ezek kamatait pedig a BIRS-hez képest határozzák meg a pénzintézetek. A BIRS + a kamatfelár + az egyéb díjak adják az adós összes költségét.
(Csak érdekességképpen jegyzem meg, hogy a BIRS rátát minden banki munkanapon 2-15 éves futamidőkre számítja ki az MNB, mégpedig az úgynevezett „kamatjegyző bankok” jegyzései alapján.)
A BIRS az úgynevezett kamatcsere ügyletek kapcsán is fontos szerepet játszik, amikor egy változó kamatozású hitelt szeretne valaki fix vagy hosszabb időre fixált kölcsönre „átváltani”. Például azért, mert a futamidő hátralévő részében kamatemelés várható, amit ezáltal képes lehet kivédeni. Ebben az esetben a BIRS megmutatja, egy ilyen csere milyen plusz kamatterhet jelent majd a hosszabb fixálás következtében.
Molnár András
Pénzügyi szakértő
Email: hello@okosdontes.hu
Telefon: 06-30-812-8267
Többet szeretnél tudni?
Keress minket elérhetőségeinken!
Vagy használd a lenti űrlapot, hogy egy okos döntést hozhass!
Keress meg minket, és megmutatjuk, hogy mindig van választásod!
Jelen weboldal tartalma, és a hozzá tartozó valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű, és nem minősül biztosítási termék, befektetési tanácsadás, vagy pénzügyi szolgáltatás ajánlattételnek! Ezen információkat és adatokat az Okos döntés üzemeltetői megfelelő gondosság mellett rendszeres időközönként felülvizsgálja, és frissíti. A köztes időben azonban az adatok, és információk elavulttá válhatnak, így azok idegenszerűségéért, teljességéért, esetleges pontatlanságáért felelősséget nem vállalunk. Kérjük, hogy mielőtt a honlapunkon olvasott információk alapján üzleti döntést hozna, feltétlenül lépjen kapcsolatba velünk. Az Okos döntés fenntartja magának a jogot, hogy a jelen honlapon található információkat bármikor előzetes értesítés nélkül módosítsa.
Az Okosdöntés partnere a Proactive Bussines Zrt., a Bankmonitor , és a HOLD AlapkezelőOkosdöntés.hu